
Kalendar
OBAVJEŠTAVANJE O NEŽELJENIM REAKCIJAMA I NEISPRAVNOSTI U KVALITETU LIJEKA U HITNIM SITUACIJAMA:
TELEFONI 0-24 h, samo u hitnim slučajevima koji mogu dovesti do povlačenja lijeka.
KONTAKT OSOBE:
Alija Uzunović, Azira Čajić
+387 66 811-517
+387 61 473-605
Centrala, od 08-16 h,
+387 51 456-040
+387 51 450-301 (fax)
Prikaži
Vijesti
Povlačenje iz upotrebe medicinskih sredstava koja sadrže živu
Direktiva 2007/51 Evropske komisije, Evropskog parlamenta i Savjeta od 25. septembra 2007. godine, kojom se dopunjuje direktiva Savjeta br. 76/769 Evropske Unije, odnosi se na ograničenja puštanja u promet izvjesnih mjernih instrumenata koji sadrže živu i njihove zamjene pouzdanim alternativama u zdravstvenoj zaštiti i ostalim oblastima profesionalne i industrijske upotrebe.
Slijedeći preporuke pomenute evropske direktive, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMBiH) je na X sjednici Komisije za medicinska sredstva, koja je održana 18.11.2011. godine, razmatrala primjenu medicinskih sredstava koja sadrže živu i njihovu upotrebu na području Bosne i Hercegovine.
Tom prilikom je odlučeno da se preporuke evropske direktive 2007/51/EC usvoje i, shodno tome, izvrši ograničenje korištenja i distribucije medicinskih sredstava koja sadrže živu u Bosni i Hercegovini. Na taj način bi implementacija direktive doprinijela očuvanju životne sredine, a samim tim i očuvanju zdravlja ljudi, tako što će se spriječiti da živa postane dio otpada.
Komisija je donijela zaključak da bi trebalo ograničiti uvoz medicinskih sredstava koja sadrže živu, naročito toplomjera za mjerenje tjelesne temperature, koji su namijenjeni opštoj populaciji, ali i tlakomjera sa živom. Upotreba ovih sredstava bi se ograničila na korištenje, isključivo, u zdravstvenim ustanovama. Kraj 2012. godine je predloženi rok za povlačenje iz prometa medicinskih sredstava koja sadrže živu. Od tada se navedena medicinska sredstva ne bi trebala prometovati u apotekama i na ostalim prodajnim mjestima, tj. ne bi trebala biti dostupna široj javnosti, već isključivo za potrebe stručnih lica.
ALMBiH apeluje na sve zdravstvene radnike, da postupe u skladu sa odlukom Komisije za medicinska sredstva, te u maloprodajnim zdravstvenim objektima (zdravstvene ustanove, specijalizovane prodavnice i apoteke) obezbijede dovoljnu količinu medicinskih sredstava koja ne sadrže živu, a imaju istu namjenu kao i ona koja je sadrže, kako bi se medicinska sredstva koja sadrže živu mogla povući iz maloprodajnih zdravstvenih objekata.
Nazad
Medicinska sredstva

Spisak medicinskih sredstava za koja su izdate potvrde o upisu u Registar medicinskih sredstava
DetaljnijeVeleprometnici

Registri veleprometnika lijekova i medicinskh sredstava u Bosni i Hercegovini
DetaljnijeO ALMBIH-u
Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine je osnovana Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima („Službeni glasnik BiH, br. 58/08“) kao ovlašteno tijelo odgovorno za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini u BiH.
Sa radom je počela 01.05 2009. godine.
Dokumenti
Javni pozivi i nabavke
© 2012 Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine. Sva prava zadržava | v.1.0, 12.09.2012